Які найважливіші світові події сталися у 2021 році? Деякі з них були на слуху: пандемія, інавгурація Джо Байдена, повернення до влади Талібану в Афганістані. Однак про деякі значущі події в українському інфопросторі говорили менше — наприклад, глобальні проблеми з постачанням чи розвиток ядерної програми Ірану.
Традиційно американський зовнішньополітичний експерт Джеймс Ліндсі робить підбірку десяти найважливіших подій минулого року, а ми звично переказуємо найцікавіше з його статті та доповнюємо своїми коментарями.
10. Пакт AUKUS між Австралією, Великою Британією і США
У вересні Австралія, Велика Британія і США підписали тристоронній оборонний пакт, відомий як AUKUS.
Найбільш помітна частина цієї угоди — те, що США постачатимуть Австралії атомні підводні човни. Раніше Штати ділилися цією технологією лише з Великою Британією.
Хоча це не артикульовано офіційно, головна мета цього пакту — протидія Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні. За останні роки відносини Китаю з Австралією (і США) погіршилися, і зараз ключові західні держави об’єднуються заради протидії КНР.
Підписання пакту також засмутило Францію: заради нього Австралія розірвала попередній 66-мільярдний контракт на закупку французьких підводних човнів. Французи навіть пішли на безпрецедентний крок — на певний час відкликали своїх послів із Вашингтона і Канберри.
9. Міграційні кризи у розвинутих країнах
Новий президент США Джо Байден стикнувся із напливом мігрантів на південному кордоні — причиною стали економічні незгоди через пандемію, а також нестабільність у Гаїті та інших країнах регіону. Не допомогло і загальне очікування, що адміністрація Байдена буде більш привітною до мігрантів, ніж Трамп.
У Європейському Союзі також суттєво збільшилася кількість людей, які намагалися нелегально перетнути його кордон. Найбільш недавньою європейською міграційною кризою стало загострення на кордоні між Білоруссю та Польщею восени й у грудні.
Як пише Ліндсі, «ці кризи навряд чи зникнуть у найближчі роки. Близько 84 мільйонів людей по всьому світу були примусово переміщені зі своїх домівок. Конфлікти, економічні проблеми і зміна клімату, ймовірно, робитимуть цю цифру ще вищою».
8. Розвиток ядерної програми Ірану
Коли Дональд Трамп став президентом США, він вивів Америку з ядерної угоди, яку кілька років тому ключові держави світу уклали з Іраном. (Якщо спростити, її суть була у тому, що Іран не буде розробляти ядерну зброю в обмін на зняття економічних санкцій).
Джо Байден прийшов до влади з обіцянкою відновити угоду — але не все так просто. Іран не спішить одразу погоджуватися на умови США, особливо після перемоги на президентських виборах 2021 року консервативного кандидата Ібрагіма Райсі.
За цей рік Іран розвинув свою ядерну програму і став ближчим до можливості розробити ядерну зброю — а майбутнє переговорів наразі туманне.
7. Глобальні проблеми з постачанням
У 2021 році США та інші західні держави стикнулися із суттєвими проблеми із постачанням споживацьких товарів, від автомобілів до ігрових приставок.
На початку пандемії постачання суттєво скоротилося, бо компанії були зачеплені карантином і очікували суттєвого падіння попиту — тож скоротили інвестиції у виробництво нових товарів. Однак незабаром попит став непередбачувано високим. Економіка розвинутих держав не надто постраждала від пандемії, а в багатьох людей навпаки з’явилися зайві гроші на руках завдяки локдаунам та державній підтримці. Це поєднання і стало головною причиною проблем із постачанням. (Серія форс-мажорів на кшталт застрягання судна Ever Given в Суецькому каналі також не допомогла).
6. Повернення до влади Талібану
Влітку цього року США завершили вивід своїх військ із Афганістану після майже 20-річної присутності. Афганський уряд одразу впав, і владу захопив Талібан — радикальний рух, який використовує суворе тлумачення ісламських законів.
Талібан уже керував більшістю території країни понад 20 років тому — і тоді таліби вводили одні з найжорстокіших законів у світі: наприклад, жінки не мали права працювати та отримувати вищу освіту.
Прихід до влади Талібану в 2021 році викликав занепокоєння, що ситуація повториться. Представники Талібану запевняють, що організація змінилася — однак їхні дії на кшталт репресій проти політичних опонентів дають підстави не вірити.
А ще є побоювання, що на Афганістан чекає потужна гуманітарна криза і масовий голод на фоні економічної кризи, яка виникла з приходом Талібану.
5. Погіршення ситуації в Ефіопії
У 2019 році прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед отримав Нобелівську премію миру за подолання конфлікту з Еритреєю.
Зараз ця нагорода виглядає більш сумнівною: в Ефіопії триває затяжна громадянська війна. Урядові сили на чолі з прем’єр-міністром воюють з військами «Народного фронту звільнення Тиграю» (TPLF).
У 2021 році ситуація в Ефіопії погіршилася — що спричинило гуманітарну кризу, а також дало поштовх побоюванням, що найдавніша країна Африки може розпастися.
4. Продовження занепаду демократії
Якщо 1990-ті роки були періодом тріумфу демократії, то зараз ми спостерігаємо зворотний процес. Демократичні свободи у багатьох країнах від Індії та Польщі до Філіппін та Бразилії скорочуються.
Деякі із вагомих прикладів за 2021 рік, які наводить Ліндсі:
проблеми з мирною передачею влади у США — зокрема штурм Капітолію 6 січня;
агресивна поведінка щодо критиків з боку індійського уряду Нарендри Моді;
атака легітимності виборів бразильським президентом Жаїром Болсонару;
ув’язнення Навального в Росії та викрадення Романа Протасевича у Білорусі;
перевороти в М'янмі, Чаді, Малі, Гвінеї та Судані.
3. Прихід до влади Джо Байдена
Прихід до влади Джо Байдена став важливим для світу. На відміну від ізоляціоніста і протекціоніста Трампа, Байден є прихильником ідеї глобального лідерства США. Цього року він мав можливість показати це на практиці.
Наприклад, Байден повернув країну до Паризької угоди, спрямованої на боротьбу зі зміною клімату, і скасував запущений Трампом вихід США з Всесвітньої організації охорони здоров'я.
З іншого боку, як пише Джеймс Ліндсі, деякі із ключових зовнішньополітичних позицій Байдена де-факто не надто відрізняються від Трампових — особливо це стосується політики щодо Китаю.
Зовнішня політика Байдена у 2021 році не була безхмарною: наприклад, Франція образилася на згаданий вище AUKUS не в останню чергу через те, що її вчасно не попередили. Виведення американських військ із Афганістану багато американців і союзників вважають невдалим.
2. Вакцини від ковіду — та мутації вірусу
Вакцини від COVID-19 — це безпрецедентний успіх в історії науки. Вони були розроблені в рекордно короткий період, а mRNA-вакцини від Pfizer і Moderna стали неочікувано ефективними.
Під кінець 2021 року понад 4,5 мільярда людей — майже 60% населення світу — уже отримали щеплення від ковіду. (Чимало прогнозів рік тому були більш песимістичними).
Але пандемія нікуди не пішла від нас. З одного боку, залишається чимало проблем з вакцинацією: як антивакцинаторські настрої, так і нерівність із постачанням. З іншого боку, вірус продовжує мутувати — Омікрон виглядає серйозною загрозою.
Принаймні 5 мільйонів людей по всьому світу уже померли від ковіду (і оцінки показують, що реальна цифра може бути в кілька разів вищою).
1. Невдачі у боротьбі зі зміною клімату
2021 запам’ятався екстремальними погодними явищами — лісові пожежі на Західному узбережжі США, повені в Європі. Також цього року пройшла важлива міжнародна конференція COP26, присвячена боротьбі зі зміною клімату.
Хоча COP26 не була повним провалом і допомогла запровадити нові заходи проти глобального потепління, її результати не були такими потужними, як сподівалися експерти й активісти. 2021 рік ще раз показав, що людство бореться зі зміною клімату не настільки активно й ефективно, як цього потребує ситуація.
Читайте також
Якщо вам сподобався цей допис і ви хотіли б отримувати більше оглядів важливих ідей із англомовного медіапростору, підписуйтеся на Old York Times: розсилку і Телеграм-канал.