Чому бізнес доставки їжі настільки невигідний — Old York Times #38
А ще: рецепт диктатури Ніколаса Мадуро у Венесуелі; чому у Марокко досі заборонений позашлюбний секс
Привіт!
Сьогодні у нашій розсилці три історії:
Чому доставка їжі і райдшеринг — хиткі бізнес-конструкції, які можуть розвалитися
Чому власники готелів у Марокко закликають скасувати заборону на позашлюбний секс
Рецепт диктатури: шість способів, якими Ніколас Мадуро утримує владу у Венесуелі
А також корисна реклама — розповідаємо про серію лекцій про документальне кіно від Docudays UA.
Чому бізнес доставки їжі та райдшеринг — хиткі конструкції, які можуть розвалитися
Захар, ~325 слів
З початку 2020 року компанії, які займаються доставкою їжі, виросли в багато разів. Під час карантину додатки з доставки замінили ресторани і кав’ярні. DoorDash, одна з найбільших компаній доставки, зараз оцінюється в $65 мільярдів доларів — понад 100% росту з минулого грудня. Uber, революціонер гіг-економіки, коштує 85 мільярдів.
Здавалося б, все чудово. Однак наскільки цей бізнес стійкий? Жодна з найбільших західних компаній доставки та райдшерингу не є прибутковою. Інвестори вливають у них сотні мільярдів доларів, сподіваючись на те, що ріст долі ринку можна буде конвертувати у прибуток.
У цій схемі немає нічого дивного. Багато стартапів роками працюють в мінус, сподіваючись капіталізувати свою базу клієнтів згодом. Однак у моделі доставки їжі компаніям важко втримати клієнтів та працівників. Наприклад, клієнти користуються багатьма додатками та вибирають ті, в яких найвигідніша пропозиція.
Як пише The Economist, через те, що інвестори готові вливати у ці компанії сотні мільйонів доларів, пропозиції стають до абсурду вигідні: «піцерія може заробляти гроші, замовляючи їжу за знижкою, в себе самої (повну ціну потім компенсує DoorDash)».
Інша загроза — регулятори. У багатьох містах та країнах влада накладає обмеження на бізнес-модель цих компаній та змушує їх брати на себе відповідальність за «гіг-працівників» (gig workers; фрілансери, які де-факто працівники). Наприклад, в Лондоні Uber тепер зобов’язаний платити своїм водіям мінімальну зарплату і пенсії. А Сан-Франциско обмежило відсоток, який компанії доставки можуть стягувати з ресторанів.
Низька лояльність клієнтів та регуляції роблять перспективи високої маржі та прибутків більш примарними. Компанія Uber в своїх намаганнях стати врешті-решт прибутковою (вони наблизилися, але все ще не там), була змушена підняти ціни на свої поїздки. Тепер в багатьох містах Uber дорожчий, ніж традиційні служби таксі (які тепер часто теж мають свої власні зручні додатки).
Одни висновок, який я можу з цього зробити — поки цей величезний експеримент з вливанням грошей та нереалістичними пропозиціями триває, варто ще раз встигнути замовити собі курочки з іншої частини міста. Хто зна, може скоро халява закінчиться 🤷♂️
Читати повну статтю (~5 хвилин, 🔓)
Як дізнатися більше про документальне кіно
#реклама
Хочемо розповісти про цікаву можливість від Docudays UA — підбірку із трьох лекцій у серії «DOCU/КЛАС: Які фільми ми дивимося?».
Це практичні лекції, які допоможуть вам дізнатися про те, як працює документальне кіно — і знайти свої улюблені документальні фільми. Лекції спираються на приклади відомих фільмів; зокрема документалок, які зараз можна подивитися у межах програми 18 Мандрівного Docudays UA.
Лекції безкоштовні, вони з’являються у вільному доступі щосуботи до кінця листопада. Зараз уже можна подивитися запис лекції «Нічого правдивого і все насправді: експерименти з формою» від культурної менеджерки та кураторки кінопрограм Ольги Бірзул.
А також у листопаді вийдуть ще дві лекції:
Документування насилля: етичне випробування у неігровому кіно (від керівника кіноархіву Довженко-Центру Олександра Телюка)
Це все тепер історія: як неігрове кіно показує реальні події? (від кіножурналіста Алекса Малишенка)
Чому у Марокко секс поза шлюбом досі заборонений
Антон, ~175 слів
У Марокко позашлюбний секс формально заборонений законом. Як пише The Economist, за порушення можна потрапити за ґрати — а кожного тижня поліція перевіряє, чи дотримуються готелі заборони селити неодружені пари в одному номері.
Крім молодих хлопців і дівчат, є ще одна група, яка лобіює за зміну закону — власники готелів. Через пандемію кількість туристів з-за кордону зменшилася на 80%, тож готелі залишаються незаповненими. Одна готельєрка, яку цитує газета, нарікає, що могла би заповнювати свій заклад на 100%, якби не закон.
Ситуація поступово змінюється — деякі мусульманські країни на кшталт ОАЕ недавно декриміналізували позашлюбний секс, а у самому Марокко усе популярнішими стають публічні заклики змінити закон.
Але уряд поки не спішить цього робити. Справа як в ідеологічних консерваторах, так і в тому, що заборона є вигідним джерелом хабарів від готелів і неодружених пар.
Тому гостям готелів залишається лише обходити закон, використовуючи способи на кшталт «двокімнатного методу» — зняти дві одномісні кімнати і вночі непомітно пробратися з однієї кімнати в іншу.
Читати повну статтю (~3 хвилини, 🔒)
Рецепт диктатури: шість способів, якими Ніколас Мадуро утримує владу у Венесуелі
Антон, ~350 слів
Сьогодні Венесуела — одна із найгірших країн для життя. Колись вона купалася в нафтових доларах, але за правління Ніколаса Мадуро перебуває у стані перманентної кризи.
Три чверті венесуельців живуть у крайній бідності, а біля двадцяти відсотків громадян покинули країну. Мадуро не люблять як у Венесуелі, так і за кордоном — наприклад, американський уряд загалом не визнає Мадуро легітимним президентом; у 2019 році держсекретар Майк Помпео обіцяв, що «дні Мадуро полічені».
![](https://substackcdn.com/image/fetch/w_1456,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F25046af4-ca35-4cdf-ae25-0c257e01250e_900x600.jpeg)
Як тоді Ніколасу Мадуро вдається залишатися при владі? The Economist пише про шість способів, якими президент Венесуели утримує контроль над країною:
1. Руйнування інституцій. Як і його попередник Уго Чавес, Мадуро підриває роботу демократичних інституцій: у Верховному суді сидять союзники президента, останній демократичний парламент був розпущений і на деякий час замінений на підконтрольну Мадуро конституційну асамблею.
2. Контроль над медіа. Все за стандартною схемою диктаторів: більшість газет закрилися, приватними телеканалами володіють союзники президента, в опозиції немає доступу до ключових медіаканалів.
3. Дружба з армією і контроль над нею. Армійські офіцери, які конфліктують з Мадуро, втрачають роботу або й опиняються за ґратами. Натомість лояльні військовики входять до тих п’яти відсотків венесуельців, які не живуть у бідності.
4. Масова міграція і бідність. Як пише The Economist, «дехто припускав, що коли Мадуро зруйнує економіку, це спровокує масове повстання проти його режиму. Цього не сталося. Багато із найбільш розлючених і енергійних венесуельців втекли за кордон, а тепер надсилають додому гроші, які допомагають їх родичам вижити». Натомість ті, хто залишилися, буквально залежать від держави у тому, щоб не залишитися голодними.
5. Прийняття долара США як валюти. Як це не дивно для соціаліста, який у всіх проблемах Венесуели звинувачує «американський імперіалізм», використання долара США допомогло його режиму. Це зменшило інфляцію із 2,000,000% до (всього лише) 2,000%, а також спростило надсилання переводів з-поза Венесуели, на яких тримається економіка країни.
6. Гра в демократію. На відміну від авторитарних режимів у Афганістані чи Саудівській Аравії, Венесуела зберігає формальну завісу демократії; у країні проходять регулярні вибори, хоча і мають небагато реального впливу.
Читати повну статтю (~6 хвилин, 🔒)