Чому японські олімпійці вибачаються за срібні медалі — Old York Times #29
Та ще три цікаві історії, які ми дізналися із західних медій
Привіт!
У сьогоднішньому випуску розповімо чотири цікаві історії, які дізналися із західних медій за останній тиждень. Читайте і занотовуйте: матимете чим зайняти незручні паузи на світських бесідах.
Отже, у сьогоднішній розсилці:
Неочевидна проблема із роботою з дому: дискримінація віддалених працівників
Як збіг історичних обставин ускладнив нам вивчення англійської
Чому деякі начебто прості винаходи, від доказової медицини до велосипеда, з’явилися так пізно
Чому японські олімпійці вибачаються за срібні медалі
Як компанії борються із несвідомою дискримінацією віддалених працівників
Багато людей не планують повертатися до офісу після завершення пандемії. Останні півтора роки показали більшості індустрій інформаційної сфери, що віддалена робота може бути не менш ефективною, ніж офісна. Технокомпанії на кшталт Facebook чи Shopify дозволяють більшості співробітників працювати із дому постійно; багато інших вводять гібридний формат — із дому можна працювати кілька днів на тиждень.
Робота із дому має багато очевидних переваг для працівників, але один із потенційних недоліків — повільніше кар’єрне просування. Наприклад, масштабне дослідження великої шанхайської фірми (до пандемії) показало, що віддалені працівники були на 13 відсотків продуктивнішими за «офісних» колег, але отримували підвищення наполовину рідше.
Причина інтуїтивно зрозуміла: люди, які спілкуються між собою вживу в офісі, мають більше шансів завести цінні соціальні зв’язки — зокрема отримати можливості для менторства та запам’ятатися своїм босам. Це особливо актуально для молодих, нових працівників.
New York Times пише (🔒) про цю проблему та про практики, які компанії використовують, аби віддалені працівники не залишалися позаду у «гібридному офісі»:
Компанії Zillow і Salesforce демократизують робочі зустрічі. Якщо хоча б одна людина долучається до зустрічі не з офісу, усі приєднуються до неї онлайн, навіть якщо частина людей фізично сидить в одному приміщенні. (Із власного досвіду можу сказати, що це ще й технічно простіше організувати).
Сайт із пошуку роботи Indeed «досліджує технологію, яка включає в себе установку екранів у офісних кухнях, котрі дозволяють віддаленим працівникам долучатися до невимушених розмов за кавою». (Думаю, це якраз дуже складно нормально реалізувати на практиці — цікаво, наскільки спрацює).
На більш стратегічному рівні: у деяких компаніях на кшталт Slack топ-менеджери обіцяють самі працювати частину часу віддалено, аби задавати приклад і не поглиблювати нерівність для віддалених працівників.
Читайте також: «Переможці та лузери роботи із дому»
Чому правописні норми англійської мови настільки нелогічні
Англійську доволі складно вивчити у порівнянні із іншими європейськими мовами. Правописні норми англійської дивні та непослідовні, пише у новому есе для Aeon американська лінгвістка Аріка Окрент.
«Частина проблеми [із вивченням англійської] у тому, що англійський правопис виглядає оманливо схожим до інших мов, які використовують той самий алфавіт, але значно більш послідовно. Ви можете витратити кілька годин на вивчення правил вимови італійської, іспанської, німецької, шведської, угорської, литовської, польської та багатьох інших мов, і переконливо зачитати текст цією мовою, навіть якщо ви його не розумієте. Ваша вимова може бути жахливою, а темп, наголоси і ритми повністю некоректними, і ніхто не сприйме вас за носія мови — але ви зможете це зробити… Англійська мова — у зовсім іншій лізі за складністю».
Чому так сталося? Окрент пояснює це грандіозним збігом історичних обставин. Якщо коротко, то створення технології друку застало англійську саме у той момент, коли норми писемної мови не були впорядкованими (офіційна англійська лише недавно відновилася від трьох століть перебування на маргінесі після норманського завоювання). Тож на ці норми сильно вплинули специфічні стимули й особливості роботи друкарів.
Оскільки правописні норми не були чітко кодифікованими, друкарні зазвичай використовували ті варіанти написання, які були їм практично зручнішими. Наприклад, слово “haddle” могли замінити на “had”, а “thankefull” — на “thankful”. «Звички і прийоми ставали стандартами, коли складальники вивчали своє ремесло як учні інших складальників», пише Окрент.
На думку авторки, англійська правописна система могла би бути значно логічнішою, якби технологія друку прийшла до Англії пізніше.
«Але коли з'являється новий інструмент, ви не чекаєте, щоб з'ясувати оптимальний спосіб його використання, і не хвилюєтеся про довгострокові наслідки від його застосування. Ви просто починаєте».
Читати статтю (~15 хвилин)
Читайте також: «Якими є люди, котрі володіють десятками мов»
Чому деякі (начебто прості) винаходи з’явилися так пізно
Деякі ідеї з’явилися значно раніше свого часу: наприклад, танк Леонардо да Вінчі. Але деякі винаходи навпаки були створені пізніше, ніж могли б — за багато століть після того, як у людства з’явилися усі потрібні для цього передумови.
Економіст та журналіст Тім Гарфорд у своїй колонці для Financial Times (🔒) шукає відповідь на питання, чому деякі винаходи з’являються так пізно. Наприклад, пише Гарфорд, велосипед з'явився лише у 19 столітті, а летючий човник у 18 столітті — хоча потрібні для них технології існували значно раніше.
Інший приклад «ідеї, яка відстала від свого часу» — доказова медицина. Перше рандомізоване контрольоване дослідження у медицині було проведено лише у 1948 році.
Звідки затримка? Гарфорд наводить кілька можливих причин:
Ці ідеї «не настільки прості, якими здаються». Наприклад, хоча загальна ідея велосипеда могла з’явитися раніше, необхідні для сучасних велосипедів колісні підшипники з’явилися лише у 18-19 століттях.
Людям довго не вдається знайти правильних зв'язків між різними дисциплінами. Наприклад, концепція клінічного випробування з'явилася завдяки поєднанню медицини і статистики — і це поєднання «не [було] очевидним кроком».
Багато винахідливих людей не мають доступу до світу інновацій — зокрема через дискримінацію, як-то історичну маргіналізацію жінок і афроамериканців.
І найпростіше пояснення: імовірно, винаходити щось просто складніше, ніж може здаватися. «Можливо, інновації не приходять самі собою», пише Гарфорд — а спосіб мислення винахідників рідший, ніж нам здається.
Читайте також: «Винаходи, що сформували сучасну економіку: Кондиціонер» (переказ розділу із книги Гарфорда)
Чому японські олімпійці вибачаються за срібні медалі
Борець Кен'їтіро Фуміта кілька днів тому здобув олімпійське «срібло» у греко-римській боротьбі — недосяжна мрія усього життя для тисяч професійних атлетів. Але після фіналу він публічно вибачився за цей «ганебний результат».
New York Times пише (🔒) про те, чому Фуміта та інші японські спортсмени слізно просять пробачення перед командою, фанатами і співвітчизниками за будь-який результат крім золота.
Виявляється, це особливість японської культури: як загального колективізму, за яким олімпійці не повинні вважати, що вони змагаються лише за себе особисто, так і укоріненої суспільної традиції вибачатися як прояв ввічливості там, де нам би це здалося дивним.
«У певному сенсі [Фуміта та інші японські олімпійці] вдалися до крайньої форми вибачень, які є кожноденним соціальним мастилом у японській культурі. Заходячи до когось додому, відвідувач буквально просить вибачення. Працівники, які йдуть у відпустку, перепрошують за те, що обтяжують колег. Кондуктори висловлюють глибокий жаль, якщо поїзд запізнюється на хвилину — або навіть якщо приїжджає на кілька секунд зарано. Зазвичай ці вибачення є справою звичаю, а не визнанням відповідальності».
Читайте також: «Чому Олімпійські ігри змушують японців задуматися про свою національну ідентичність»
Бонус: «Мистецька фабрика світу» — історія китайського селища, де тиражують західні шедеври
Сьогодні у партнерстві із онлайн-кінотеатром документального кіно Docuspace ми опублікували статтю про Дафен — китайське селище, яке є найбільшим у світі осередком олійного живопису. За останні десятиліття там створили мільйони копій ван Гога, Рембрандта, Моне, Модільяні та інших західних майстрів.
Сумуєте за звичним форматом розсилки? Чи навпаки більше подобається формат цього випуску? Напишіть у коментарях або нам приватно.