Як особисто ви можете боротися зі зміною клімату: практична інструкція від Білла Гейтса
Партнерський матеріал Old York Times із видавництвом «Лабораторія»
Зміна клімату ризикує стати кризою, яка залишить сотні мільйонів людей без даху та поглибить соціальну нерівність. Щоби цього уникнути, людству потрібно якомога швидше довести викиди парникових газів до нуля.
Найбільше для цього можуть зробити уряди великих країн — тобто від Сі Цзіньпіна, Нарендри Моді та Джо Байдена залежить більше, ніж від будь-кого іншого. Але не слід недооцінювати вплив інформованої громадськості. Ми із вами також можемо принести практичну користь для відвернення кліматичної кризи.
Білл Гейтс — один із найбільш впливових філантропів у світі. Він уже понад десять років займається питанням зміни клімату, і результати своєї роботи він виклав у новій книжці «Як відвернути кліматичну катастрофу».
Нещодавно книжка Гейтса вийшла в українському перекладі у видавництві «Лабораторія». Разом із «Лабораторією» ми переказуємо найцікавіші ідеї із розділу, де Гейтс розповідає про те, що кожен із нас може зробити для боротьби зі зміною клімату.
«Як громадянин» — беріть участь у політичному процесі
Як пише Гейтс, «створення нової і робочої енергетичної системи вимагає злагоджених політичний дій. Тому найважливіший крок, який допоможе відвернути кліматичну катастрофу і доступний кожному, незалежно від фаху, — брати участь у політичному процесі».
Маючи на увазі американських читачів, Гейтс пропонує писати і телефонувати своїм сенаторам і представникам, запитуючи про їхні конкретні кроки — «вимагайте фінансування для досліджень, прийняття стандарту чистої енергетики, податку на вуглець й інших політичних кроків...». Також можна балотуватися самостійно — не обов’язково одразу в національний парламент; місцеві органи влади також мають суттєвий вплив.
Звісно, американці тут можуть зробити більше, ніж українці. США викидають набагато більше парникових газів напряму, а також мають значно більший вплив на інші країни. Однак для реалізації цієї поради не обов’язково емігрувати до Штатів. Україна також є великою та демократичною країною. Те, що наша влада робить для боротьби зі зміною клімату, має значення для нашої та інших держав — а громадянське суспільство має інструменти для впливу на уряд.
«Як споживач» — зменшіть ваш особистий вуглецевий слід
У ринкових економіках ми всі маємо прямий вплив завдяки нашим гаманцям і банківським рахункам: бізнеси стежать за тим, що цікавить споживачів.
Ви можете як скоротити свої викиди вуглецю, так і «сигналізувати ринку, що люди прагнуть безвуглецевих альтернатив і готові їх купувати». Так можна запустити доброчесне коло — чим більше людей купують інноваційні низьковуглецеві товари, тим більше у них вкладається грошей, тим дешевшими вони стають, тим більше людей їх купують.
Тож які кроки можете зробити особисто ви? Як мінімум зменшіть викиди вашого дому.
«Залежно від фінансових і часових ресурсів, ви можете замінити лампи розжарювання на світлодіодні, встановити розумний термостата, забезпечити теплоізоляцію вікон, купити енергоефективні прилади, а ще замінити опалення і кондиціонер на тепловий насос (якщо дозволяє клімат)».
Також ви можете придбати електромобіль, якщо дозволяють гроші та ваші потреби до автомобіля. Це класичний приклад доброчесного кола, згаданого вище — що більше людей купують електромобілі, тим більш доступними і зручними вони стають.
Ще один спосіб долучитися як споживач — частково перейти на м’ясо на рослинній основі або й просто скоротити споживання м’яса. (Як пов’язане м’ясо та зміна клімату — читайте у книзі Гейтса або нашій давнішій статті). Щоб зменшити свій вуглецевий слід, достатньо зробити це навіть кілька разів на тиждень. За останні кілька років рослинне м’ясо стало суттєво доступнішим та смачнішим, тож це ще один приклад доброчесного ринкового циклу.
«Як працівник або працедавець» — працюйте над інноваціями та почніть із себе
Як представник приватного сектору, ви можете почати з того, щоби привертати увагу до проблеми та сигналізувати, що вона вам не байдужа — наприклад, посадити дерева, аби компенсувати викиди вашої компанії.
Звісно, це лише перший крок, який сам по собі мало що змінить. Значно важливішим, на думку Гейтса, є готовність фінансувати проекти у сфері чистої енергетики — та йти на фінансові ризики, щоби їх підтримувати.
Приклади конкретних кроків, які Гейтс пропонує для приватного сектору:
запровадити внутрішній податок на вуглець (наприклад, таку практику встановив Microsoft);
першими запроваджувати екологічні практики, як-то використання електромобілів;
зробити пріоритетом інвестиції у низьковуглецеві інновації.
(Від себе додам, що якщо ви не є впливовим менеджером у великій компанії, а навпаки лише починаєте кар’єру, можете задуматися над тим, щоб обрати роботу у сфері екології та кліматичних інновацій — скоріш за все, саме розвиток нових технологій найбільше допоможе людству подолати загрозу кліматичної кризи).
Звідки походить зміна клімату і що є її основними джерелами? Які технологічні інновації дозволять відвернути кліматичну катастрофу? Щоби отримати відповіді на ці та інші запитання, придбайте книгу Гейтса у видавництві «Лабораторія». Окрім придбання корисної книжки, ви також підтримаєте видання якісного нонфікшну українською мовою — це видання стало одним із перших перекладів англомовного оригіналу.
Слухайте також розмову за темами книжки із міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Романом Абрамовським у подкасті «Лабораторія нонфікшн».
Якщо вам сподобалася ця стаття, поділіться нею із друзями.