Бізнес-продуктивність для романтичних стосунків — Old York Times #6
Привіт!
Цього тижня виходимо на день пізніше, ніж зазвичай — але зате маємо багато цікавих рекомендацій для цього недільного ранку.
Ось чим можна поживитися у цьому випуску:
Рекомендації тижня — роздуми про технології, що можуть знищити світ; бізнес-продуктивність для романтичних стосунків; і ще трохи вартих уваги лонгрідів.
Стаття тижня — перша частина підбірки про технотренди 2021 року з-поза західної перспективи.
Книжка тижня — рекомендуємо серію “The Years of Lyndon Johnson” Роберта Каро.
Рекомендації тижня
1. Людство поки що не створило деструктивну технологію, якою було б легко знищити весь світ. Найближче до цього підібралася ядерна зброя — але її дуже складно розробляти і нею управляти.
Але що, якщо нам просто пощастило? І що станеться, якщо у майбутньому хтось зробить більш деструктивний винахід, який ми вже не зможемо потім «розвинайти»?
Ці питання задають оксфордські дослідники Нік Бостром і Метью ван дер Мерве у новому есе на Aeon.
Також на цю тему раджу послухати минулорічне інтерв’ю колишнього редактора Vox Езри Кляйна із Тобі Ордом, іншим науковцем із Оксфорда, про екзистенційні ризики для цивілізації.
2. Ідея одруження з любові доволі нова. Історично шлюб частіше був результатом економічної транзакції. У Європі це почало змінюватися два-три століття тому, а в деяких країнах на кшталт Китаю чи Індії — значно пізніше.
Утім, сьогодні з'являється усе більше людей, котрі намагаються використовувати методи раціонального аналізу — і навіть інструменти ділової продуктивності на кшталт екселю — для того, щоби організувати свої любовні стосунки і сексуальне життя.
Журнал 1843 розповідає історії людей, які «шукають натхнення для пошуку правильного партнера у бізнес-школах замість поезії».
3. Бутан — це маленька і небагата країна у Гімалаях. Вона має менше лікарів, ніж розсилка Old York Times — підписників. Але Бутан неймовірно добре справляється із пандемією (принаймні поки що). За весь час там зафіксували лише одну смерть від ковіду.
The Atlantic пише про те, чого іншим урядам варто повчитися у цієї південноазійської країни. Цікавий список, хоча й нічого унікального — розумні і чіткі лідери, які викликають довіру; швидка реакція; готовність інвестувати у підготовку до пандемії заздалегідь.
Ще кілька цікавих статей:
Коротка замітка Кела Ньюпорта про переваги мовчання на прикладі Бетховена — великого композитора, котрий написав багато із своїх відомих творів, повністю втративши слух (читати)
Раніше ми робили огляд книжки Ньюпорта про зосереджену роботу — читайте його також
Стаття Rest of World про унікальні проблеми мови урду — нею говорить 170 мільйонів людей, але її унікальна каліграфія погано представлена у цифрових інструментах, які звичні для більшості людей (читати)
Антон
Стаття тижня
Технологічні тренди 2021 року — з-поза західної перспективи (частина 1)
Кремнієва долина поступово втрачає роль технологічного центру світу.
Частково це проявляється фізично — із ростом популярності онлайн-роботи підприємцям немає сенсу сидіти у дорогій Каліфорнії, якщо можна розвивати бізнес де-небудь.
Приклад — згідно із американським дослідженням, рік тому понад 40% респондентів вважали агломерацію Сан-Франциської затоки найкращим місцем заснувати нову компанію. Лише 6% тоді думали, що оптимально відразу засновувати бізнес лише онлайн. Зараз пропорція останніх зросла до 40% — а популярність Каліфорнії сильно знизилася.
Але це також ширша тенденція — інтернет стає більш децентралізованим, і з’являються нові технологічні лідери на кшталт Китаю чи Індії.
Видання Rest of World зробило підбірку із чотирнадцяти глобальних технотрендів, за якими варто стежити у 2021 році. У цьому випуску розсилки розповідаємо про першу частину цього списку.
1. Китай створює автономну техноіндустрію
Американські санкції проти Huawei та інших китайських компаній показали їхню технологічну залежність від інших країн. Китай активно працює над тим, щоби це не повторилося.
2. Африканські стартапи матимуть прибутковий рік
2020-ий став роком великих угод для африканських техностартапів. Цей рік обіцяє бути ще кращим — а найбільш амбіційно виглядає індустрія фінтеху.
3. Фундаментальні дослідження стають глобальними
Тривалий час технологічні дослідження були сконцентровані у США, Західній Європі та Японії. Однак зараз серйозні інновації починають з’являтися деінде. Очевидним прикладом є Китай, хоча перспективні фундаментальні дослідження розвиваються і в інших азійських країнах — Сінгапурі, Індонезії, Таїланді.
4. Африканська діаспора розвиває глобальні інновації
Як пишуть автори, донедавна африканські інноваційні центри були сконцентровані за національною ознакою — наприклад, «Кремнієва савана» Найробі чи «Долина Ябакон» Лагоса. Однак зараз ми спостерігаємо розвиток африканської діаспори на інших континентах. Найбільш перспективним прикладом виглядає місто Салвадор у Бразилії.
5. Нарощується війна 5G
Коли стандарт 5G буде розгорнутий повноцінно, наше інтернет-з'єднання стане у багато разів швидшим. Але до цього на нас чекає політична боротьба за те, хто його контролюватиме. Головний конфлікт розгортається між Заходом і Китаєм, але у війні також є інші гравці — наприклад, Південна Корея.
6. Політика мотивує блокування сервісів
Індія була одним із найвигідніших ринків для TikTok — поки індійський уряд не забанив додаток минулого літа на фоні протистояння із Китаєм. Це частина ширшого тренду: наприклад, зовсім недавно Іран заблокував захищений месенджер Signal. За словами авторів статті, «у 2021 році доступ до додатків може залежати від локації користувача».
7. Доступ до інфраструктури стає елементом м’якої сили
У 2020 році США, Австралія та Японія домовилися профінансувати підводний оптоволоконний кабель для Палау. Це дозволить маленькій тихоокеанській країні покращити якість інтернету, але також допоможе великим державам у боротьбі із впливом Китаю. Цього року ми побачимо більше таких прикладів.
Другу частину підбірки читайте у розсилці Old York Times через тиждень.
Антон
Книжка тижня
Рекомендація від Антона
У мене немає однієї улюбленої книжки загалом, але зазвичай можу виділити найцікавішу книгу року. У 2020 році такою стала серія “The Years of Lyndon Johnson” Роберта Каро. Це серія із чотирьох монументальних томів, які розповідають біографію президента США Ліндона Джонсона.
Навіщо витрачати три тисячі сторінок (і це ще не кінець) на історію життя однієї людини? Бо це далеко не лише біографія — на її фоні Каро пише портрет історії США другої третини XX століття, а передовсім вивчає, звідки береться і як працює політична влада. І робить це дуже майстерно: захоплює не менше, ніж хороша художня книжка.
Тому я із захопленням прочитав (і прослухав) усі чотири книжки, а тепер разом із іншими фанатами 85-річного Каро бажаю йому здоров’я і сил закінчити п’яту.
Сподіваюся, колись Каро видадуть українською — але поки перекладу, на жаль, немає. Тим часом планую написати детальніший переказ книжок Каро для Old York Times, коли дійдуть руки (сподіваюся, публічна обіцянка змотивує зробити це швидше).
Дякуємо, що провели із нами час. До зустрічі через тиждень — із новими рекомендаціями і другою частиною статті про глобальні технотренди.