Технології і ще трохи технологій — Old York Times #7
Привіт!
У цьому випуску розсилки буде багато про інтернет і технології — Clubhouse, Фейсбук і технотренди. Але є щось цікаве і для любителів довгих вдумливих текстів не на трендові теми.
Перед тим, як перейдемо до справи, невеличке прохання: щоби наші імейли точно вам приходили, додайте адресу oldyorktimes@substack.com у список контактів свого поштового сервісу. У Gmail буде достатньо перемістити цього листа у категорію «Основні» (“Primary”).
Отже, сьогодні:
розповідаємо про цікаві тексти, що пояснюють поточні події — а ще радимо кілька нових, але «вічнозелених» лонгрідів;
приносимо вам другу частину огляду технотрендів 2021 року з-поза західної перспективи;
рекомендуємо книжку про винаходи, що сформували сучасну економіку.
Рекомендації тижня
Кілька цікавих текстів, котрі пояснюють поточні події:
1. Clubhouse продовжує свою переможну ходу інтернет-простором. Чому усі про нього говорять?
Частково це просто хороший маркетинг — трюк входу тільки за запрошеннями старий як світ, але все одно працює. Але також виглядає, що це ідея, час якої настав. Аналітик і автор розсилки Stratechery Бен Томпсон написав детальний текст про «неминучість Clubhouse».
А Rest of World зробили статтю про те, як Clubhouse використовують у чотирьох різних країнах — від Японії (там додаток був популярний ще до того, як це стало мейнстримом) до Нігерії (там використовують Clubhouse для онлайн-побачень і збору грошей на благодійність).
2. У четвер Фейсбук пішов на радикальний крок — компанія заблокувала поширення новин для усіх австралійців і від усіх австралійських видань. Це відповідь на законопроект, який хоче змусити техногігантів платити за контент, що поширюється на їхніх платформах.
У відповідь на це Фейсбук зіткнувся із різкою критикою: все-таки він ускладнив доступ до новин для мільйонів людей. Утім, у платформи є й багато захисників — вони стверджують, що австралійський законопроект дуже проблематичний, бо де-факто порушує принцип вільного інтернету і змушує веб-ресурси платити за те, що вони розміщують посилання на інші веб-ресурси.
Більше критики критиків Фейсбуку — у дописі в блозі Techirdt.
3. Кілька актуальних текстів про мою улюблену тему — вакцинацію від COVID-19.
Проблеми першого світу — Ізраїль провакцинував майже половину свого населення і тепер стикається з моральними дилемами: наскільки етично обмежувати права тих жителів країни, які ще не отримали доступу до щеплення або не хочуть вакцинуватися. Про це пише New York Times.
Якщо подивитися на рейтинг країн за темпами вакцинації, бачимо двох неочевидних лідерів — Сербію і Чилі. Як їм це вдається? Почитати можна у текстах від BBC про Сербію і від CNN про Чилі. Спойлер: Сербії допомагають гарні стосунки з Росією і Китаєм, а Чилі — ефективна робота уряду (і все-таки це одна із найбагатших країн Південної Америки).
І трохи лонгрідів без новинної прив’язки:
Bloomberg про історію мільярдерки, яка у 93 роки почала війну із банком JPMorgan і власними онуками — і виграла (читати)
Aeon про «біографію» пеніса — одного із найцікавіших органів у тварин (читати)
Harvard Business Review про те, як робота з дому руйнує взаємодовіру (читати)
Бонус: Pocket зробили підбірку лонгрідів про президентів США — по одній статті про кожного із 45 президентів.
Антон
Стаття тижня
Технологічні тренди 2021 року — з-поза західної перспективи (частина 2)
Із поширенням віддаленої роботи і розвитком Глобального Півдня все більше важливих речей у технологічній сфері відбуваються поза США і Західною Європою.
У минулому випуску розсилки ми опублікували першу частину огляду підбірки глобальних технотрендів, за якими варто стежити у 2021 році. Зараз презентуємо другу частину.
8. Неконтрольоване поширення «інфодемії»
Навколо теми пандемії — неймовірна кількість теорій змови, дезінформації й іншого інформаційного трешу. У 2021 році «інфодемія» нікуди не зникне.
При цьому авторитарні уряди по всьому світу використовують реальну і перебільшену загрозу фейкових новин для того, щоб закрутити гайки і посилити свій контроль над громадянами.
9. Електронна торгівля продовжуватиме зростати
Пандемія сильно допомогла сервісам електронної торгівлі. Наприклад, аргентинський маркетплейс MercadoLibre став найдорожчою компанією Латинської Америки, обігнавши нафтових і газових гігантів.
Як показує приклад Китаю, що раніше за інших вийшов із карантину, це було не тимчасово. Онлайн-магазини продовжуватимуть активно розвиватися після сповільнення пандемії.
10. Додатки для відстеження контактів можуть використовуватися не за призначенням
Коли я місяць тому повертався із Швеції до України, на пункті контролю у Борисполі був повний хаос — здається, можна було показати будь-який папірець замість негативного тесту, і тебе пропустили б.
Однак багато країн ставляться до відстеження контактів методичніше — активно використовують власні додатки або запартнерилися із технокомпаніями. Звісно, головне питання у тому, чи не будуть ці додатки використовуватися із лихими цілями після пандемії.
11. Edtech залишиться із нами після пандемії
Коли почалися глобальні локдауни, планшети і Zoom стали найпопулярнішим освітнім інструментом — але лише для тих сімей, які можуть собі дозволити надійний інтернет і девайси. Для багатьох дітей освіта онлайн “означала низькотехнологічні рішення: уроки у WhatsApp і лекції по радіо”.
Це велика ніша для edtech-стартапів, і вони будуть активно розвиватися із послабленням пандемії.
12. «Центр ігрової індустрії рухається на схід»
У 2020 році — найприбутковішому в історії геймінгу — половина прибутків індустрії прийшла із Азії. Найбільшим творцем відеоігор є китайська компанія Tencent.
Як пише Rest of World, «ігрова індустрія зростає, і цей ріст очолюють ринки поза Заходом. Лише цього року Азійсько-Тихоокеанський регіон принесе близько $80 мільярдів прибутку, половина глобальної суми. А до 2023 року на Близькому Сході і у Північній Африці буде більше геймерів, ніж у Європі».
13. Спостереження стає все більш цифровим
Технологічні компанії розробляють усе більш витончені механізми для цифрового спостереження та ідентифікації людей. Авторитарні режими цим користуються.
За словами авторів, «репресії проти уйгурів, що зараз відбуваються у Китаї, не були б можливими без допомоги технокомпаній, які побудували для уряду складну систему нагляду. [Наприклад], Hikvision, китайську компанію, котра знана своїми камерами спостереження, звинувачують у розробці програм для автоматичної ідентифікації уйгурів».
14. Технологічні інвестиції стають більш раціональними
Кілька років тому японський Softbank створив Vision Fund — інвестиційний фонд, який розпоряджався інвестиціями на безпрецедентну суму у майже $100 мільярдів. Під керівництвом харизматичного мільярдера Масайосі Сона Vision Fund робив величезні інвестиції у технокомпанії на кшталт Uber та WeWork, які були далекі від прибутковості.
Однак зараз проявилися ризики такого підходу — і найбільшу роль тут зіграв епічний фейл WeWork. Тому надалі ми, скоріш за все, побачимо більш зважений і обережний підхід до інвестицій.
Антон
Книжка тижня
Рекомендація від Захара
Одна з моїх улюблених книг минулого року — книга журналіста Тіма Гарфорда «50 винаходів, що сформували сучасну економіку» (“Fifty Inventions That Shaped the Modern Economy”). Вона побудована на серії матеріалів BBC і розповідає про неочевидний вплив важливих винаходів.
Наприклад, про непомітно величезне значення винаходу кондиціонерів (без них у нас би не вийшло будувати такі високі хмарочоси) або про бізнес-модель «лез та станків» (коли ви дешево отримуєте основний продукт, але переплачуєте за змінні деталі до нього).
Книга легко читається (перша книга, яку я зміг прочитати в метро) і чудово поповнює ваш стратегічний арсенал цікавих фактів для посиденьок із друзями.