На що готовий Китай, щоб його любили — Old York Times #18
А ще про нову епоху криптофілантропії, амбітні плани Space X та геополітику Корейського півострова
Привіт!
Зараз вечір неділі, найкращий час сховатися від проблем та дедлайнів понеділка та почитати найкраще з англомовного простору за минулий тиждень
Цього тижня у розсилці:
підбірка шести свіжих статей з англомовного медіапростору;
гостьова рекомендація книжки “Stranger Than We Can Imagine”;
рекомендація події та фільму про COVID-19;
архівна стаття про історію і перспективи поділу Кореї на Північну і Південну.
Рекомендації тижня
Рекомендації від Захара та Антона
1. Китай витратив багато зусиль та грошей, щоб покращити свій міжнародний імідж під час пандемії. Один із пріоритетних напрямків — висвітлення країни в міжнародних мейнстрімних медіа. Nieman Lab пише про тактики Китай, які використовував, щоб ЗМІ в різних країнах «правильно» говорили про цю країну.
З найцікавішого, тактика донорства китайських вакцин в поєднанні із «меморандумами про взаєморозуміння» між китайськими державними медіа із місцевими ЗМІ. Наприклад, в Італії урядове новинне агентство ANSA уклало угоду з найбільшим китайським новинним агентством Сіньхуа (державним, звісно).
~5 хвилин на прочитання
2. Компанія Ілона Маска Space X за пів року збільшила свою капіталізацію із 44 мільярдів доларів до 74 – зараз Space X вважається третім найдорожчим стартапом у світі (попереду них фінансовий стартап Stripe та власники TikTok ByteDance). Чому вона залишається стартапом? Тому що така велика капіталізація підкріплена не великими нинішніми доходами, а вірою інвесторів у майбутнє компанії.
У The Economist вийшов детальний розбір, як космічний стартап Ілона Маска планує заробляти достатньо грошей, щоб втілити амбітну мету свого власника – зробити людство міжпланетною цивілізацією, побудувавши колонію на Марсі. Наразі головна ставка — не дохід від запусків ракет, а створення мережі супутникового інтернету по всьому світу.
~8 хвилин на прочитання, 🔒 пейвол
3. Нове у прекрасному новому світі криптофілантропії. Засновник Ethereum Віталік Бутерін пожертував мемних криптовалют вартістю на мільярд доларів на боротьбу з коронавірусом в Індії. Але це мільярд дуже умовно, бо їхня вартість відразу сильно знизилася після пожертви.
Правда, Бутерін серйозно займається благодійністю зараз і жертвує десятки мільйонів доларів у більш стабільних валютах (на кшталт того ж ефіру) на різні благодійні проекти, здебільшого за пріоритетами ефективного альтруїзму — наприклад, дослідження довгострокових ризиків штучного інтелекту.
~3 хвилини на прочитання
Ще кілька цікавих статей цього тижня:
Sifted про як “no code” стартапи (технології, які створюють можливість розробляти програми без написання коду) трансформують сучасні індустрії (читати; ⏳ ≈3 хвилини)
New York Magazine розповідає епічну історію того, як Кремнієва долина і американські медіа перетворилися із друзів на ворогів (читати; ⏳≈20 хвилин; 🔒 «м’який» пейвол)
New York Times про стиль роботи Джо Байдена — нетерпимість до марної трати часу, фокус на деталях і постійні запаси морозива у холодильнику (читати; ⏳ ≈10 хвилин; 🔒 «м’який» пейвол)
Також на правах реклами хочемо порекомендувати онлайн-дискусію «COVID-19. Як і коли ми подолаємо пандемію?» від Docuspace, яка пройде 19 травня о 19:00.
Сотні мільйонів людей у світі заразилися COVID-19. Деяким країнам вдається цілеспрямовано виходити із кризи, але Україна поки не може похвалитися успіхом — роки пандемії лише оголили недоліки системи охорони здоров’я. Масштаби лиха мобілізували медиків та волонтерів. Та чи на довго вистачить у них завзяття і ресурсів? Як реалізується державна політика з подолання пандемії? І що може зробити кожен з нас, щоб приборкати ковід?
Про це поговорять на дискусії у середу 19 травня. Дивіться трансляцію на docuspace.org або на фейсбук-сторінці Docudays UA. Також можете заповнити реєстраційну форму — аби поставити питання до спікерів/-ок та отримати нагадування про подію перед початком.
Дискусія відбувається з нагоди показу фільму «76 днів», що оповідає про початок боротьби з коронавірусом в Ухані. Переглянути фільм можна в онлайн-кінотеатрі Docuspace до 31 травня.
Книжка тижня
Цього тижня гостьова рекомендація книжки — від Ксенії Вільної. На відміну від нас, вона вміє писати не лише букви, а й код: Ксенія працює над розробкою освітніх продуктів як програмістка. (А ще вона читає Old York Times довше, ніж 99,9% наших підписників).
Ксенія розповідає про книжку “Stranger Than We Can Imagine: Making Sense of the Twentieth Century” Джона Гіґса.
Коли я вперше побачила цю книжку, то за написом «альтернативна історія ХХ століття» на обкладинці подумала, що вона складається з роздумів про те, що було б, якби Німеччина виграла у війні або якби СРСР продовжив своє існування. І хоча таке теж іноді цікаво читати, Stranger Than We Can Imagine геть про інше.
Історію, принаймні мені, завжди важко сприймати не як збірку окремих особистостей і подій, а як багатогранну реальність, в якій жили люди в певний період. Джон Гіґс майстерно об‘єднує всі ці різні клаптики в єдину структуру і вже стає важко не помічати зв‘язків між подіями та ідеями, на які він звертає увагу.
Іноді паралелі або протиставлення, які робить автор, досить сміливі, але він завжди пропонує їх читачеві тільки як ідеї для роздумів та залишає вдосталь місця для власних висновків.
Тому Stranger Than We Can Imagine — це чудова можливість освіжити свої знання про історію ХХ століття та побачити під іншим кутом знайомі події і явища.
Стаття тижня
Стаття від Захара. Пригадуємо наш архівний огляд розділу книги Тіма Маршалла «В’язні географії» (“Prisoners of Geography”) про Корейський півострів.
В’язні географії: Корейський півострів
Відносини між Північною Кореєю і Сполученими Штатами за останні кілька років були насиченими. Трамп то ображався та погрожував «ядерною кнопкою», то братався та говорив про дружбу з лідером КНДР Кім Чен Ином. Деякі речі змінюються, а деякі залишаються з нам надовше — Трамп уже не президент, а Кім Чен Ин залишається “верховним вождем”.
Щоб краще зрозуміти труднощі у відносинах між цими країнами та їхні перспективи на майбутнє, потрібно поглянути на історію та особливо географію Кореї. Британський журналіст та дослідник міжнародних відносин Тім Маршалл присвячує свою книжку “Prisoners of Geography” впливу географії на історичний та політичний розвиток різних регіонів світу, і окремий розділ він приділяє Кореї. Переказуємо основні ідеї із цього розділу.
Читати повну статтю
![](https://substackcdn.com/image/fetch/w_1456,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F92c0f9db-2da3-4959-a018-c9c6ad2d1f52_800x533.jpeg)
На цьому все! Вау, якщо ви дочитали аж сюди, вам справді подобається ця розсилка (або ви просто пропустили кілька блоків, це нормально). Будемо вдячні, якщо ви порекомендуєте та підпишете своїх друзів на нашу розсилку.
Можете використати цей лінк: https://oldyorktimes.substack.com/
До зв’язку!