Чому Путін глобально програв війну з Україною
Сьогодні у пріоритеті захист нашої країни та безпека близьких. Тут навряд чи ми можемо порадити ще щось: кожен і кожна робить, що може, щоб захистити незалежність України і відбити атаку російських окупантів.
Утім, за можливості стежити за англомовним медіапростором також корисно. Зараз до хоробрості України прикута увага всього світу, а міжнародна підтримка безпрецедентно важлива для України.
Тому ми будемо намагатися час до часу радити та переповідати цікаві й корисні матеріали англомовних медіа про російську агресію та українську боротьбу. Публікувати їх будемо у своєму Телеграм-каналі, а також деколи тут.
Сьогодні — розповідаємо про два матеріали:
Чому Путін глобально програв війну з Україною: колонка Ювала Ноя Харарі
Як нові санкції можуть поставити на коліна російську економіку
Чому Путін уже програв війну з Україною
Один із найпомітніших сучасних інтелектуалів Ювал Ной Харарі написав для The Guardian колонку про те, чому глобально Росія уже програла війну з Україною.
Як пише Харарі, путінська агресія базувалася на припущенні, що Україна не є реальною нацією і не буде чинити сильного спротиву російському вторгненню. Вся реальність останнього тижня очевидно показує, що Путін сильно прорахувався.
«Кожен знищений російський танк і кожен загиблий російський солдат збільшує мужність українців чинити опір. І кожен убитий українець поглиблює ненависть українців до загарбників. Ненависть — найпотворніша з емоцій. Але для пригноблених націй ненависть є прихованим скарбом. Зарита глибоко в серці, вона може підтримувати опір протягом багатьох поколінь. Щоб відновити Російську імперію, Путіну потрібна відносно безкровна перемога, яка призведе до відносно мирної окупації. Проливаючи все більше української крові, Путін забезпечує, що його мрія ніколи не буде здійснена. У свідоцтві про смерть Російської імперії буде записано не ім’я Михайла Горбачова, а Путіна…»
«Нації у підсумку будуються на історіях. Кожен день [російсько-української війни] приносить все більше історій, які українці розповідатимуть не лише в похмурі дні попереду, а й у наступні десятиліття та наступним поколінням. Президент, який відмовився тікати зі столиці, сказавши США, що йому потрібні боєприпаси, а не таксі; солдати з острова Зміїний, які послали російський військовий корабель нахуй; мирні жителі, які намагалися зупинити російські танки, стаючи перед ними. Це те, з чого будуються нації. У довгостроковій перспективі ці історії важливіші за танки».
Читати повну статтю (~4 хвилини)
Як нові санкції можуть поставити на коліна російську економіку
Російська агресія проти України в 2014 році спричинила пакет санкцій західних держав проти Росії — але лише повномасштабне вторгнення 2022 року змусило ввести справді безпрецедентні санкції. The Economist пояснює, як ці санкції можуть поставити на коліна російську економіку.
«До цих пір західні санкції були сповнені агресивної риторики про нищівний ефект для Росії, але мали небагато впливу. Наприклад, покарання проти олігархів та їхніх офшорних багатств змусили деяких магнатів закликати припинити кровопролиття, але не змінили рішення Кремля… Російська “фортечна” фінансова система виглядала здатною протистояти економічній зброї, яку наважився застосувати Захід.
Удар 26 лютого йде набагато далі. У багатьох заголовках в Америці та Європі йшлося про рішення відключити деякі російські банки, ймовірно, Сбербанк і ВТБ, від SWIFT, глобальної системи обміну повідомленнями про транскордонні платежі…
[Однак значно більш важливим] кроком є атака установи в центрі російської економіки-фортеці — центральний банк. Він утримує 630 мільярдів доларів іноземних резервів, що еквівалентно 38% ВВП Росії в 2021 році (санкції можуть також охоплювати інші державні фонди). Представники адміністрації Байдена кажуть, що вони, діючи разом з Європою, не дозволять центральному банку [Росії] використовувати ці резерви для підриву впливу санкцій. У рамках стратегії фортеці Росія змінила склад своїх резервів від долара: станом на червень 2021 року вона мала лише 16% в доларах, проти 32% в євро, 22% в золоті і 13% в китайських юанях. Проте цілком імовірно, що більшість її активів у цінних паперах, банківських депозитах та інших інструментах, незалежно від валюти, в якій вони номіновані, зберігається на рахунках у фінансових установах або в юрисдикціях, які будуть застосовувати санкції Заходу. Це означає, що деяку чи навіть більшу частину російського національного запасу можна заморозити».
Читати повну статтю (~5 хвилин)