🇺🇸Вибори у США — кілька думок та історій
Глобальний контекст програшу демократів і медійна сторона виборів
Привіт!
На зв’язку Антон Процюк, співзасновник Old York Times.
Одне з моїх альтер его — історик-американіст. Не за основною професією, але принаймні за освітою і покликанням (і зрідка за коментарями для українських медіа).
Тому сьогодні дозволю собі присвятити випуск розсилки американським виборам:
кілька перших думок, що вони означають;
глобальний контекст програшу демократів;
медійна сторона — традиційні медіа вирішують усе менше, але Трамп може допомогти бізнесу;
що ці вибори означають для України та Європи? рекомендація двох статей на тему.
Чотири перші думки про результати виборів у США
1. 🙃
2. Трамп не лише виграв вибори, він виграв їх досить впевнено. Хоча голоси ще рахують, він майже точно набере більше голосів виборців — вперше у своєму житті. (У 2016 році Гілларі Клінтон отримала більше голосів американців, але програла вибори через особливості виборчої системи США).
3. Попри все, зрештою ситуація досить стандартна, якщо подивитися на глобальний тренд — непопулярна партія при владі програла опозиції, яка асоціюється з кращим економічним становищем країни. Якби від республіканців балотувався не Трамп, а умовна Ніккі Гейлі, вони б виграли із значно більшим відривом.
4. Складно передбачити, що перемога Трампа означає для України. Ймовірно, не повну катастрофу, але й нічого хорошого. Утім, до інавгурації ще два з половиною місяці — будемо стежити за тим, що буде відбуватися до завершення каденції Байдена.
Чому демократи програли: глобальний контекст
До теми третього пункту — дуже показова аналітика Financial Times: у всіх десяти розвинутих країнах, де цього року проходили вибори, партія при владі втратила голоси.
Таке сталося вперше за останні 120 років, відколи в нас є подібні дані.
«…економічні та геополітичні умови останніх року чи двох створили, мабуть, найбільш несприятливе середовище в історії для провладних партій і політиків у розвинених країнах світу.
Від американських демократів до британських консерваторів, від коаліції Еммануеля Макрона до японських ліберальних демократів і навіть до колись домінантної партії Нарендри Моді — правлячі партії та лідери цього року стикнулися із безпрецедентною серією провалів».
«Зрештою виборці не розрізняють неприємності, над якими їхні лідери та уряди мають безпосередній контроль, і ті, що є міжнародними явищами, спричиненими перебоями в поставках внаслідок глобальної пандемії чи агресивною війною підстаркуватого автократа за океаном».
Медійна сторона — традиційні медіа вирішують усе менше, але Трамп може допомогти бізнесу
Одна з особливостей цих виборів у США — традиційні новинні медіа мало вплинули на їхній результат.
Більшість топових видань на кшталт The New York Times чи The Economist виступили на підтримку Камали Гарріс1, але виявилося, що їхня думка (і їхнє багаторічне висвітлення фактів про усі проблеми Трампа) була менш впливовою, ніж думка популярного подкастера Джо Рогана, який взяв тригодинне інтерв’ю в Трампа, котре подивилися десятки мільйонів американців.
Сумний допис аналітика Томаса Бекдала гарно ілюструє цей настрій.
Водночас перемога Трампа може допомогти деяким ліберальним медіа отримати новий Trump bump — так називають різке зростання аудиторії й доходів, яке медіа мали під час першої адміністрації Трампа. Цього разу Trump bump, мабуть, буде меншим, але все одно відчутним. The Guardian уже зібрали понад два мільйони доларів за два дні після виборів.
Що почитати на тему виборів США і України та Європи
Що ці вибори означають для України та Європи? Дві статті на тему:
Навряд чи прихід до влади Трампа вигідний для України, але поширений настрій серед українців — усе настільки погано, що можна й ризикнути. The Economist пише про те, чому частина українських високопосадовців вітають перемогу Трампа.
Що друга адміністрація Трампа означає для Європи? Politico зробили детальний розбір за різними секторами: від безпеки до фінансів та клімату.
Окрема цікава історія була з тим, що The Washington Post в останній момент відмовилися підтримувати будь-якого кандидата, попри попередні плани підтримати Гарріс. Я детально писав про неї у своєму Телеграм-каналі.