Як російська розвідка провалила підготовку до війни: ключове із розслідування The Washington Post
Стислий переказ основних тез сьогоднішнього матеріалу WaPo
Не встигли ми перетравити розслідування The Washington Post про те, як Захід і Україна готувалися до російського вторгнення — як вийшов новий випуск із цієї серії, під заголовком «Російські шпигуни неправильно оцінили Україну і ввели в оману Кремль перед початком війни».
Повний матеріал складається із восьми глав — шести тисяч слів. Також традиційно окремо вийшов короткий підсумок п’яти ключових висновків із розслідування. Стаття фокусується на роботі Федеральної служби безпеки Росії — «розгалуженої служби, яка несе величезну відповідальність за невдалий російський військовий план і самовпевненість, на яку він спирався».
«Агентство, сфера діяльності якого включає внутрішню безпеку в Росії, а також шпигунство в колишніх радянських країнах, ФСБ десятиліттями шпигувала за Україною, намагалася підважити її інституції, тримала на зарплаті [українських] чиновників і працювала над тим, щоб запобігти будь-якому руху на Захід. Жоден аспект розвідувальної місії ФСБ за межами Росії не був важливішим, ніж проникнення в усі верстви українського суспільства».
Попри це, як показує розслідування, російські розвідники дуже сильно недооцінили Україну. «Незважаючи на велику увагу до України, за словами представників західної розвідки, ФСБ або не змогла зрозуміти, наскільки запекло Україна чинитиме опір, або розуміла, але не могла передати таку незручну інформацію президенту Росії Владіміру Путіну». Провали російської армії з початку війни відволікли увагу від провалів ФСБ, але в певному сенсі помилки російських розвідників зіграли ще більшу роль у російських невдачах.
Як пише WaPo, ФСБ була настільки впевнена у швидкому падінні, що незадовго до 24 лютого займалася пошуком житла у Києві. «Оперативники ФСБ були настільки впевнені, що невдовзі контролюватимуть важелі влади в Києві… що вони провели останні дні перед війною організовуючи [проживання] в квартирах інформаторів та інших місцях для запланованого припливу персоналу».
При цьому Служба безпеки України теж має свої проблеми — як і ФСБ, вона є спадкоємцем радянського КДБ; і в СБУ історично залишалося багато російських агентів. WaPo розповідає про колишнього начальника управління СБУ у Криму (яке після окупації Криму дислокувалося у Херсоні) Олега Кулініча, якого недавно затримали в Україні. З іншого боку, стаття цитує високопоставленого чиновника СБУ, який на початку вторгнення був вражений неочікуваною відданістю своїх підлеглих — він припускає, що їх змотивував приклад президента Зеленського.
Також розслідування The Washington Post описує російські плани з установки маріонеткової окупаційної влади — колаборантів, які мали замінити законний український уряд. ФСБ підготувала аж два проросійські «уряди» — один на чолі з Віктором Януковичем, який на початку березня перебував у Білорусі, готовий проголосити владу. Друга група зібралася на окупованій території півдня України, туди зокрема входив колишній «регіонал» Олег Царьов. «Українські посадовці кажуть, що не знають, чому Росія мобілізувала дві групи [а не лише одну], хоча дехто припускає, що Путін, можливо, просто хотів мати [різні] варіанти».
Самовпевненість ФСБ дивна, пише WaPo, бо служба отримувала інформацію про те, що українці готові боротися з російською агресією. Опитування, зроблене на замовлення українського колаборанта Володимира Сівковича у січні, показало, що 84% українців вважали б «появу» російської армії в Україні окупацією і лише 2,4% — «звільненням». Утім, не зрозуміло, чи результати цього опитування побачили у Кремлі.
Попри провал підготовки до війни в Україні, джерела Washington Post не бачать підтвердження того, що Путін провів масштабні чистки в ФСБ. Американські розвідники, з якими поговорило видання, не вірять у повідомлення, які у березні з’являлися в пресі, про те, що очільник українського напряму ФСБ Сєрґєй Бєсєда був звільнений і заарештований. Скоріш за все, Бєсєда залишається на своїй посаді. Директор ФСБ Алєксандр Бортніков також, ймовірно, не був покараний за помилки ввіреної йому агенції.
ФСБ продовжує працювати на окупованих територіях України — у Маріуполі, Мелітополі, Херсоні. «Співробітники ФСБ беруться за реалізацію версії плану, який служба спочатку мала для Києва».
«…ФСБ бере участь у плануванні референдуму, який має стати приводом для приєднання [Херсона] та області до Росії. Але Україна почала стягувати сили для великого контрнаступу, щоб повернути Херсон».
Читати повне розслідування The Washington Post (~25 хвилин на прочитання)
🖊 Автор допису — Антон Процюк. Щоб регулярно стежити за тим, що в англомовному медіапросторі пишуть про російсько-українську війну та її глобальний вимір, підписуйтеся на Old York Times: Телеграм-канал • імейл-розсилка