Огляд 2023 року: найважливіші події та «країна року»
Привіт! Продовжуємо моніторити англомовний медіапростір і розповідати важливі історії про Україну та світ.
Сьогодні — випуск про підсумки року для світу:
Огляд найважливіших світових подій 2023 року
Країна року 2023 від The Economist
У кінці грудня традиційно підсумовуємо найважливіші події року крізь призму світових медіа.
Російське вторгнення в Україну продовжувало бути ключовою глобальною подією року. Принципових змін на полі бою за рік не відбулося, і Україні стає складніше утримувати увагу світу, але були й позитивні новини: наприклад, у вигляді знищених російських кораблів.
The Economist так підсумовує рік російської війни в Україні:
«Війна Росії проти України затягнулася. Контрнаступ України проти загарбників не дав значного прогресу, хоча президент Зеленський зміг похвалитися певними успіхами у зменшенні військово-морської потужності Росії в Чорному морі. Після того, як Росія вийшла з угоди, яка гарантувала безпечне проходження експорту зерна з чорноморських портів, Україна почала відправляти товари з альтернативних портів на річці Дунай.
Фінляндія приєдналася до НАТО, що стало ударом в око Росії, яка вважала, що її агресія проти України послабить військовий альянс. Заявку Швеції на членство все ще затримували Угорщина та Туреччина».
Атака Хамасу на Ізраїль та подальша війна в Газі стали найпомітнішою світовою історією останніх місяців. 1200 ізраїльтян загинули у теракті 7 жовтня, і ще понад сотня залишається в заручниках терористів.
Як пише Джеймс Ліндсі для Council on Foreign Relations, попри початкові побоювання, реакція Ізраїлю на теракт не перетворилася на ширший конфлікт на Близькому Сході за межами Гази. Однак тисячі мирних палестинців стали жертвою війни проти Хамасу. «Чим завершиться конфлікт і що настане потім, залишаються відкритими питаннями».
На які ще важливі віхи та явища варто звернути увагу? Ось суб’єктивний список подій із посиланням на публікації україномовних медіа, де можна прочитати більше.
Війни та конфлікти:
35-річний конфлікт у Нагірному Карабасі фактично завершився перемогою Азербайджану.
Розпочалася війна в Судані; за півроку вона убила тисячі людей і змусила мільйони стати внутрішніми переселенцями чи біженцями.
Вибори та політичні пертурбації:
Лібертаріанець Хав'єр Мілей був обраний президентом Аргентини.
У Нідерландах крайня права партія на чолі з Гертом Вілдерсом показала неочікувано гарний результат. Натомість у Польщі на виборах перемогли помірковані центристи на чолі з Дональдом Туском.
Республіканська більшість у Палаті представників США звільнила з посту спікера Кевіна Маккарті та призначила (серед іншого, більш скептичного до допомоги Україні) Майка Джонсона.
Суспільство і технології:
Індія вперше стала найбільш населеною країною світу, обігнавши Китай, а також стала першою країною, яка приземлила космічний корабель біля південного полюса Місяця.
Глобальне потепління призвело до того, що 2023 ймовірно стане найспекотнішим роком в історії спостережень.
Стрімкий розвиток штучного інтелекту: успіх та популярність ChatGPT змусили інші технокомпанії прискорено випустити свої ШІ-інструменти.
Читайте також:
Щороку The Economist обирає країну року — державу, що досягла найбільшого прогресу за минулий рік.
Цього року редактори газети відзначили дві групи країн. Перша — держави, які боролися зі своїми агресивними автократичними сусідами: Росією та Китаєм. У Європі це Україна, Молдова, Фінляндія та Швеція. В Азії — Філіппіни, Японія, Південна Корея і Тувалу.
Друга група — країни, які показали найбільший прогрес у розвитку демократії, зокрема повернення від популістичних / автократичних режимів до більш демократичних.
Одна з таких країн — Бразилія, де Луїз Інасіо Лула да Сілва переміг правого популіста Жаїра Болсонару на президентських виборах. Лула зробив корисні зміни всередині країни, зокрема зупинив агресивну вирубку лісів Амазонії. Однак він також загравав із Путіним і венесуельським диктатором Ніколасом Мадуро.
Інший кандидат у переможці — Польща, де кілька тижнів тому помірковані центристи змогли сформувати новий уряд після років правління правої партії «Право та справедливість». Однак ми ще побачимо, наскільки уряд Дональда Туска ефективно справиться із ліквідацією руйнувань, які його попередники завдали демократичним інституціям, пишe The Economist.
Це залишає цьогорічного переможця — Грецію:
«Десять років тому [Греція] страждала від боргової кризи та була об’єктом насмішок на Волл-стріт. Доходи різко впали, суспільний договір розхитувався, і крайні ліві та крайні праві партії чудово себе почували. Уряд дійшов до такого відчаю, що зблизився з Китаєм, а згодом продав головний країни порт, Пірей, китайській фірмі. Сьогодні Греція далека від ідеалу… Однак після років болісної реструктуризації Греція очолила наш щорічний рейтинг найбагатших економік світу 2023 року. Її правоцентристський уряд переобрали у червні. Її зовнішня політика є проамериканською, проєвропейською і настороженою до Росії. Греція демонструє, що, перебуваючи на межі колапсу, можна провести жорсткі, розумні економічні реформи, відновити суспільний договір, проявити стриманий патріотизм — і при цьому виграти вибори».
У 2024 році в багатьох країнах світу пройдуть вибори — і демократичним силам варто повчитися у Греції, пише The Economist.
Читати повну статтю (~4 хвилини на прочитання)
Читайте наші попередні замітки про країни року: Україна у 2022, Італія у 2021, Малаві у 2020 і Узбекистан у 2019.